مقالات

راهبند اتوماتیک

BARRIER GATE

راهبندها تجهیزاتی هستند که جهت کنترل تردد و عبور و مرورِ خودروانسان بکار می روند. این تجهیزات همانند حصار یا مانع طبیعی از ورود و خروج کلیه ماشین آلات و افراد ممانعت بعمل آورده و تردد آن ها را منوط به اجازه نگهبان ، ریموت راهبند و یا دستگاه کنترلی کرده و تمامی رفت وآمدهارا تحت کنترل درمی آورد .

درمکان های پرتردد همچون مسیر ورودی ادارات، کارخانجات، پاساژها، ایستگاه های راه آهن ، مجتمع های بزرگ ، عوارضی جاده ها، پارکینگ عمومی و سایرارگان ها راهبند اتوماتیک بعنوان ابزاری کارآمد جهت کمک به افزایش نظم وامنیت قابل استفاده است.

راهبندها دارای مدلهای مختلفی بوده و هرکدام بر مبنای محل مورد استفاده و نظر کار فرما انتخاب می گردند.رایج ترین مدل راهبند از نوع میله یا اهرمی می باشد که درسطح شهر،ورودی های سازمان های دولتی و خصوصی،کارخانه ها، شرکت ها و پارکینگ های عمومی و … استفاده می شود.نوع دیگر که برای موارد امنیتی مثل سفارتخانه ها و مراکز نظامی وامنیتی استفاده میشود راهبند ستونی یا بولارد نام دارد .انواع دیگری از راهبند مثل راهبند زنجیری یا راهبند صفحه ای و … نیز وجود دارند که هر کدام استفاده خاص خود را دارا می باشد.اکثرراهبندها به گونه ای طراحی شده اند که با کلیه دستگاه های کارت خوان، دوربین پلاک خوان، ریموت کنترل و دیگر سیستم های کنترل تردد همخوانی دارند و امکان نصب این دستگاه ها بر روی آن ها فراهم شده است.

راهبند اتوماتیک بازویی

راهبند اتوماتیک بازویی که یکی از متداول ترین و پرمصرف ترین راهبند ها می باشد از طراحی ساده و کارکرد روان ونیز قیمتی مناسب برخورداراست . بهنگام انتخاب و خرید راهبند اتوماتیک چند نكته حائز اهمیت است  :

مهم ترین عامل در انتخاب یک راهبند بازویی اتوماتیک امکان بازوبسته شدن نامحدود آن و شرکت سازنده آن است. اغلب شرکت های سازنده راهبند اتوماتیک برندهای اروپایی مانند فک FAAC، بی اف تی BFT و … هستند ولی در چند سال اخیر برندهای ایرانی و چینی خوبی نیز به بازار عرضه شده اند.

عامل دیگردرمورد کیفیت راهبند اتوماتیک کیفیت ساخت بالا و سازگاری آن با شرایط اقلیمی محل مورد استفاده است . زیرا عدم انتخاب راهبند اتوماتیک با کیفیت سبب میشود تا به مرور زمان اجزا و قطعات دستگاه فرسوده شده و طول عمر آن کم شود.

عرض فضایی که میخواهید راهبند آن را مسدود کند، میزان رفت و آمد درآن فضا ومیزان اهمیت بودن آن مکان نکات دیگری هستند که در انتخاب راهبند اتوماتیک مناسب باید در نظر داشت .
نکته ای کلی که باید به آن توجه داشت اینست که نصب راهبندهای میله ای تنها جنبه بازدارندگی و هشدار برای راننده وسایل نقلیه دارد و این راهبندها مقاومت چندانی در برابر ضربه و برخورد خودرو از خود نشان نمی دهند و در صورتی که هدف از نصب راهبند جلوگیری از عبور خودرو باشد باید از انواع دیگری از راهبند همچون راهبند ستونی که مقاومت بالاتری در برابربرخورد دارند استفاده گردد .

راهبند ستونی یا بولارد

همانطور که در بالا گفته شد راهبندهای ستونی مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند .مدل های معمولی ای راهبند قادر به متوقف کردن خودرو سواری با سرعت ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت می باشند .نوع تقویت شده این راهبند نیز وجود دارد که به عنوان راهبند ستونی ضد تروریست معروف است ومی توانند خودروهای سنگین با وزن ۶ تا ۷ تن با سرعت ۶۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت را متوقف نمایند . با توجه به قابلیت راهبندهای ستونی در متوقف نمودن خودروها، عموما در محل های با ضریب امنیت بالا، همچون سفارتخانه ها، مراکز نظامی و مراکز مهم دولتی و خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار این نوع از راهبند شامل یک استوانه فلزی بوده که درون زمین قرارو داخل یک فونداسیون بتونی محکم قرار می گیرد به کمک سیستم محرک مکانیکی و یا هیدرولیک به سمت بالا و پایین حرکت می کند.در هنگام بستن مسیر تردد، ستون به صورت یک مانع در مقابل خودروها قرار خواهد میگیرد .

راهبندهای ستونی با سیستم محرک مکانیکی دارای استهلاک بالا و میزان تردد پایین بوده و به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.امروزه راهبندهای بولارد با سیستم محرک هیدرولیک جایگزین آنها شده اند که میزان تردد بالاتری را فراهم می کنند و هزینه تعمیر و نگهداری پایین تری نسبت به مدلهای مکانیکی دارند.

راهبندهای صفحه ای خودرو

همانطور که از نام این مدل پیداست راهبند خودرو دارای یک صفحه فولادی ضخیم بوده که همانند راهبند بولارد درون یک فونداسیون مخصوص به خود در داخل زمین کار گذاشته می شوند.دراین مدل توسط یک سیستم محرک هیدرولیک و یا الکترومکانیک صفحه به سمت بالا حرکت داده  شده و کل مسیرعبوررا می بندد و ازعبور وسایل نقلیه قرار جلوگیری میکند .این نوع از راهبندها بسیار مستحکم بوده و می توان از آنها در ورودی مراکز حساس نظامی و سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع عملیات خرابکارانه و تروریستی استفاده نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *